Анонс

 

Звіт

 про роботу з користувачами у 2018 році        

Острозька бібліотека спрямовує свою діяльність на задоволення всіх інформаційних та дозвіллєвих потреб дітей Острожчини,  поєднуючи  традиційні та інноваційні форми роботи. 

          

Напрямки та форми роботи з користувачами

 Популяризація книги та читання

    Саме це питання було пріоритетним в роботі бібліотек Острозького району.

    Щорічно проводиться  Всеукраїнський тиждень дитячого читання.

    Цікаві заходи відбулися в публічно-шкільній бібліотеці с. Білашів, в якій впродовж тижня просували читання. У понеділок на загальношкільній лінійці учні 8 класу ознайомили усіх присутніх з історією свята та читали вірші про книгу. У вівторок  відвідувачів бібліотеки зустрічав новий бібліотекар, учениця 11 класу Шевчук Марія. Наступного дня  бібліотекар завітала до  вихованців дитячого садочка. Вона читала діткам їх улюблені казки, провела пізнавальну екскурсію бібліотекою та подарувала вихованцям  садочка  п’ять книжечок-казочок. У четвер з учнями початкових класів були проведені конкурси, вікторини та розваги. А на завершення  дві команди «Кмітливі» та «Сміливі» змагалися за перемогу у бібліотечному квесті «У світі BOOKляндії». Впродовж  тижня проходив конкурс на кращий літературний кросворд та акція «Подаруй бібліотеці книгу».  


   Протягом Тижня книги в усіх бібліотеках району діяла  виставка малюнків «Улюблений персонаж і я», продовжувала діяти акція «Подаруй бібліотеці книгу»,  «Живи, книго».

   В центральній районній бібліотеці було оформлено книжково-ілюстративну виставку «Казка + пригода=читаю з насолодою».

   На екскурсію до книгозбірні завітали учні 1-Б та 1-В класів Острозької ЗОШ І-ІІІ ст. №1, які мали можливість ознайомитись із бібліотекою, найновішою дитячою літературою, переглянути на великому екрані улюблені мультфільми, відповісти на запитання вікторин.


  Також, діти взяли участь у майстер-класі з техніки орігамі. Вони  виготовили закладки до книг у вигляді олівців та отримали солодощі.

 

  Цьогорічний ІІ етап конкурсу дитячого читання «Найкращий читач України» було проведено в  публічно-шкільній бібліотеці с. Плоске.

   Теплими  словами привітала юних конкурсантів завідуюча ПШБ с. Плоске Ольга Крутій. Для ПШБ с. Плоске – це ювілей, адже вже 10 років читачі бібліотеки беруть участь у «Книгоманії» і не одноразово стають переможцями районного етапу конкурсу.                                  

       

  В рамках дійства, присутні мали змогу побувати на літературному подіумі, де їх ознайомили з новинками цього «сезону», звучали пісні, вірші у виконанні учнів Плосківської ЗОШ.

       

  Всі учасники продемонстрували високий рівень підготовки та ґрунтовні літературні знання, проявили творчість та креативність, прорекламувавши улюблену книгу. Крім того, кожен учасник підготував читацький щоденник. Всі вони були цікаві і неповторні, вдало проілюстровані. 

                         

   Зустрічі із відомими літераторами краю, презентації книжкових новинок, майстер-класи, конкурси, вікторини чекали на читачів під час щорічної акції «Книжкова весна на Острожчині».                

    В Острозькій ЦРБ відбулася літературна зустріч із Петром  Кралюком.

  На захід завітали члени літературного об’єднання ім. Івана Маєвського, бібліотечні працівники району та міста, студенти НУ «Острозька академія» та учні шкіл.

         

  В Білашівській ЗОШ за ініціативи бібліотекаря ПШБ с. Білашів,  відбулась літературна зустріч з молодою, талановитою літераторкою Іванною Тимощук «І прокидається поезія в мені…», яка презентувала першу поетичну збірку «Дзеркало душі», куди увійшли вірші філософської та інтимної лірики.

   

   Поспілкуватися з поетесою прийшли всі пооцінювачі поетичного слова: учні школи, бібліотекарі району, вчителі та друзі.

  В Розважзькій ЗОШ, за ініціативи бібліотекаря ПШБ с. Розваж Любові Ничипорук,  відбулась творча зустріч з  неординарною особистістю – молодим місцевим поетом Юрієм Матвійчуком, який презентував свої дві поетичні збірки «О..бій…ми» (2013) та «HameleOn» (2017), які одразу привернули увагу до автора як пристрастного романтика з палкими почуттями та яскравим образним мисленням.

  Популяризація книги та читання здійснювалася  і за допомогою соціальних мереж, де анонсувалися  нові надходження, цікаві журнали, розповідалося про улюблених письменників,  створювались  тематичні добірки літератури: «Улюблений детектив», «Вам, любі дітки», «Читає дружно вся сім’я», «Класика української літератури» та ін.  

  Весняними днями в приміщені районної бібліотеки було проведено цикл заходів присвячених шевченківським дням. До уваги відвідувачів діяла виставка книг «Вінець безсмертної душі», де бібліотекарі вели бесіду з користувачами, зачитували уривки з творів,  декламували поезію Шевченка.

           

Формування національно-патріотичної позиції дитини. Популяризація державної символіки

    Бібліотека відіграє важливу роль у формуванні національно-патріотичного світогляду користувачів.

   Так, до Дня Соборності України в центральній районній бібліотеці відбувся урок історії «В єдності наша сила». Усі присутні мали змогу прослухати інформацію про основні аспекти незалежності й соборності України та переглянути короткометражний фільм про подію 19 січня 1919 року. Думками ділилися науковий співробітник Державного історико-культурного заповідника Ніни Німчинської  та  мистецтвознавець, історик Микола Бендюк.

   Трагічною сторінкою нашої Батьківщини є бій під Крутами.    

  В районній бібліотеці відбувся захід «Крути вчать дивитися в майбутнє» на відзначення 100-річчя історичної події. Присутні  переглянули документальний фільм «Бій під Крутами: відомі й невідомі факти» та відео «Пам’яті Героїв Крут присвячується». Також усі ознайомилися з книжковою виставкою «Крути – перші кіборги».

            

  А в бібліотеках системи проходили наступні заходи:  виставка-реквієм «Біль країни» - Вілія,  історична година  «Вічно  молоді» - Милятин,     «Героям присвячується» -  Оженин та ін.

  На початку травня традиційно вшановуються ті, хто пройшов бойовими стежками.

  Так, в бібліотеках району було оформлено книжкові виставки та тематичні полички: «Йшов 45-ий» - Білашів, «Подвиг народу житиме вічно» - Болотківці, «Перемога» - Хорів.

   Зокрема, в районній бібліотеці був проведений урок пам’яті «Про мужність, героїзм».

  До Дня Незалежності  в  бібліотеках системи було оформлено книжкові виставки та тематичні полички:  «Моя країна - Україна» - Новомалин, «Нежалежність. Події» - Милятин, «Незалежність України – вибір народу» - Тесів, «Єдина й незалежна держава» - Кургани,  «З Україною в серці» - Вельбівне,    та проведено ряд масових заходів:  бесіда «Мальовничі куточки України» - Розваж,  усний журнал «Україна: історія та сьогодення» - Завизів, конкурс малюнків   «Кольори миру» та ін.  

  Для віддання належної шани громадянському подвигу, вшанування патріотизму і мужності людей, які виступили на захист демократичних цінностей, відстояли національні інтереси і європейський вибір нашої держави у Острозькій ЦРБ відбувся вечір-реквієм «Небесна сотня: Герої не вмирають».

  На захід було запрошено старшого наукового співробітника Острозького державного історико-культурного заповідника Ніну Німчинську, яка розповіла про події лютого 2014 року. Присутні переглянули документальний фільм «Зима, що нас змінила. Небесна сотня», а також прослухали вірші та пісні, присвячені загиблим героям та подіям на Майдані.

  Велика увага приділяється заходам, спрямованим на виховання шанобливого ставлення до рідної мови.

  Було проведено ряд заходів: тематичний вечір «Мова калинова» - Грем’яче», бесіда «Люби та вивчай рідну мову» - Розваж,   літературна вікторина «Як я знаю рідну мову» - Вельбівне, конкурс української пісні – Плоске та ін.

  Протягом року,  велика увага приділялася вихованню патріотизму та любові до рідної країни.  

        

Краєзнавство. Історія, традиції, культура українського народу.

  Велика увага приділяється заходам, спрямованим на виховання шанобливого ставлення до традицій та звичаїв українського народу.

     Так, до Великодня, в усіх бібліотеках району було проведено ряд масових заходів, а саме: виставку  «Великодні писанки» - Кутянка, бесіду «Традиції святкування Великодня в Україні» - Волосківці, конкурс крашанок - Могиляни та ін.   

   Дзвінкими колядками та розвагами супроводжувалося святкування Різдва.  Зокрема, було оформлено книжкові виставки та тематичні полички:   «Здрастуй, зимонько - зима» - Розваж,    «Різдво Христове» -  Мощаниця,  «Українські звичаї» - Бродів, а також проведено  конкурс колядок   та щедрівок  «Різдвяні наспіви»   - Могиляни та ін.   

      Активно відзначалися свята за народним календарем: щедрівки,  Андріївські вечорниці.

   Напередодні Нового року в Острозькій центральній районній бібліотеці було проведено акцію «Свято об’єднує», в рамках якої можна було безкоштовно записатися до книгозбірні, подарувати книгу бібліотеці та віддати борги.

  Протягом зимових свят у бібліотеці діяла новорічна фотозона.

 Учні 2 класу Острозької гімназії взяли участь у майстер-класі з виготовлення новорічних прикрас.

   В усіх бібліотеках району  створено краєзнавчі куточки,  де зібрано матеріали  про  рідний  край.  

  В усіх книгозбірнях району  постійно проводяться масові заходи, краєзнавчого змісту: бесіди:   «Відомі люди  Острожчини» - Оженин,  літературні  маршрути,   краєзнавчі мікси: «Оповитий легендами край» - Милятин,   пошукові експедиції:  «Вулиці мого села» - Плоске, конкурси  малюнків, світлин  «Моє село – найкраще місце на землі» - Завизів та ін.

   Таким чином  зміст роботи бібліотек спрямований на те, щоб формувати духовний світ, сприяти гармонійному розвитку особистості, яка здатна бути спадкоємцем і продовжувачем прогресивних національних традицій.

 

Естетичне виховання  

В бібліотеках системи  діють літературно-мистецькі вітальні:

  • «Зустріч з прекрасним» - с. Оженин;
  • «Ввійди у світ прекрасного» - с. Новородцичі;
  • «У світі прекрасного» - ЦРБ.

 В Острозької центральної районної бібліотеки відбулася презентація творчих робіт вихованки Острозької мистецько-художньої школи Радукан Ангеліни «Палітра творчості».

     Бібліотекар юнацької кафедри відділу обслуговування підготувала для присутніх ряд розважальних заходів та вікторин. Знайомство з художницею проходило у формі інтерв’ю, а однокласники Ангеліни, відповідаючи на запитання ведучої про життя та захоплення дівчини, показали яка вона особистість для них. Також цікаво проходила пізнавальна презентація «Калейдоскоп кольору». Ведуча зачитала значення кольорів та який вплив улюблений колір має на характер людини.

   В бібліотеці с. Плоске пройшла готина етикету, а читачі бібліотеки с. Могиляни спробували стати справжніми дизайнерами в ході гри «Мистецтво одягатися».

  Конкурс творчих робіт талановитих дітей пройшов в Оженинській публічній бібліотеці.

 

 Правова освіта

     Робота з правового виховання населення в Острозькій ЦСПШБ проводиться шляхом організації книжкових виставок,   диспутів та інших правоосвітніх заходів.
   Головна мета заходів, які проводять бібліотеки  - сформувати в  дітей сталу традицію правової культури, активну життєву позицію.     

  Цікавими та повчальними були проведені заходи, серед яких:  правові години «Абетка права» - Милятин, «Ти і закон» -Білашів, правова гра «В країні Права» - Слобідка.

 

Пропаганда екологічних знань

  Бібліотеки системи  у звітному році спрямовували свою діяльність на формування екологічної культури дітей.  

  Так, до річниці Чорнобильської трагедії в ПШБ було оформлено книжкові виставки та тематичні полички:  «Чорнобильські дзвони» - Кургани, «Біль  землі» - Стадники  та проведено:   урок-реквієм: «Чорне крило Чорнобиля» - Розваж,  бесіду  «Чорнобильська  трагедія» - Плоске,  година роздумів «Чорна спадщина Чорнобиля» - Милятин, вечір-пам’ять «Чорнобиль. Його уроків людство не забуде» - Кутянка та ін.

  Зокрема,  до річниці Чорнобиля в холі Острозької ЦРБ відбулася  година-спогад. Присутні працівники, користувачі бібліотеки мали можливість поспілкуватись з учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, командиром відділення ВПУ-7 по охороні ХАЕС Ламахом Віктором Леонідовичем, переглянути матеріали  з сімейного архіву запрошеного, книжкову виставку «Гірчить Чорнобиль крізь роки», документальну драму Світлани Усенко «Розчеплені на атоми».

 

          

Робота на допомогу соціально-незахищеним верствам населення

   Пріоритетом діяльності Острозької бібліотеки є робота із соціально-незахищеними верствами населення: це обслуговування дітей з обмеженими можливостями.

   Продовжує свою роботу «Бібліодоставка», послуга спрямована на обслуговування  дітей,  яким необхідна певна література або ж термінова інформація, але вони не мають змоги відвідати бібліотеку та скористатися Інтернет – пошуком.

  Бібліотеки системи  проводять  цикл заходів, щодо адаптування дітей з обмеженими фізичними можливостями  до сучасного середовища. Це:  вечори - відпочинку, кінопокази вітчизняних стрічок, консультації медичних та юридичних фахівців: «Медики радять», «Щоб не хворіти», «Швидка юридична допомога» та ін.

  

Популяризація здорового способу життя

  Саме виховання культури здоров’я є одним із найважливіших напрямів роботи  Острозької ЦСПШБ.   

   Так, до Всесвітнього дня здоров’я було   оформлено книжкові виставки «Про здоров'я треба знати» -  Українка, «Здорова дитина – здорова країна»  - Межиріч,  «Будь здоровим!» - Новородчиці . А, також, проведено ряд превентивних заходів. Зокрема, годину інформації «Не болить у мене зуб» - Білашів,  флешмоб «Здоровим бути модно!» - Розваж, гру «Мандрівка в країну Здоров’я» - Вельбівне та ін.

  До Дня боротьби із СНІДом оформлено книжкові виставки, тематичні полички:  «ВІЛ/СНІД. Остерігайся!» - Бродівське,  «Ми за здоровий спосіб життя» - Кутянка, «Твоє здоров’я в твоїх руках» - Завизів та проведено:  години  спілкування «Дорога в нікуди» - Оженин,  «СНІД: міф чи реальність» - Грозів, пізнавальну годину  «Живу правильно» - Хорів,    бесіду «Натисни паузу!» - Межиріч.

   В усіх бібліотеках системи було оформлено книжкові виставки та тематичні полички:  «Шлях  в безодню» - Верхів  та проведено:  бесіду-застереження «Гіркий смак життя» - Могиляни, гру «Вмій сказати «Ні!» - Грем’яче,  конкурс плакатів-мотиваторів «Зроби правильний вибір» - Вельбівне.   

  Повчально проходить Всесвітній день без тютюну. В бібліотеках району було оформлено книжкові виставки:  «Шкідливі звички» - Болотківці, «Увага! Небезпечно!» - Новомалин, виставку-експозицію «Цигарки: мода чи небезпека?» - Розваж та проведено: бесіди  «Шкідливі звички – шлях у безодню» - Бродівське, «Твоє здоров’я в твоїх руках» - Милятин.

  До Всесвітнього дня здоров’я було проведено ряд масових заходів. Зокрема, висловами відомих людей, народними приказками про шкідливі звички та здоров’я було поповнено «Інформаційну сторінку» в районній бібліотеці.

 

Робота влітку

   Протягом літа,  бібліотеки Острозького району працювали в напрямку організації змістовного та цікавого дозвілля для дітей в канікулярний період.

   До Міжнародного Дня захисту дітей в Острозькій бібліотеці відбулася година розваг для маленьких користувачів. Загадки, вікторини, мультфільми, вуличні спортивні ігри – усе це дітям підготовили бібліотекарі для проведення хорошого та пізнавального дозвілля. На закінчення свята дітлахи мали змогу показати свій талант до малювання «Малюнки на асфальті», а за це  кожен отримав у подарунок повітряну кульку, розфарбовку та солодощі.

   Вже традиційно,  продовжив свою діяльність  Літній книгомайданчик.  

   До бібліотеки завітали учні пришкільного табору відпочинку Острозьких шкіл.

 

  На  відкриття Книжкового літнього майданчику  учні Острозької дитячої спортивної школи перенеслися у саму могутню, славну, сповнену міфів та легенд, історичну добу - козаччину.

   На учасників двох команд, а це команди «Люлька» і «Козацька рада» - чекали різні забави та конкурси. Наші малі козаки показували свою кмітливість, «борщ варили», «на конях» скакали, силою вихвалялись, «листа писали», гопак танцювали. А за це були нагороджені медалями «Справжного козака» та символом козацької влади – солодкою булавою.

                      

  У холі біблотеки на них чекав міні-кінозал, виставка дитячої літератури «Усі ми козацього роду».  Символічним став перегляд мультфільму «Як козаки на весіллі гуляли». На завершення заходу учасникам команд були врученні грамоти за призові місця та від адміністрації бібліотеки подяка за активну участь у бібліотечних масових заходах.

  Цьогоріч в бібліотеці відбулась лялькова вистава для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку за мотивами українських народних казок «Колобок» та «Рукавичка».


  Під час свята до дітей завітала добре знайома їм коровка  Миня, яка провела для них майстер-клас з оживляння кульки та танцю.

   На завершення свята кожен отримав солодкий сюрприз та атрибути для фотографування.


   Влітку, працівники бібліотек району взяли участь у проведенні фестивалю «Новомалинська Любава».


 

Родинне виховання

   Велика увага приділялася  родинному вихованню.

   Так,  до дня матері в  районній бібліотеці було проведено конкурс «Моя матуся», мами разом із доньками змагалися у спритності, майстерності заплітати косу та моделювати одяг.   

  В усіх бібліотеках району було оформлено книжкові виставки, проводилися вечори, зустрічі із мамами різних професій, майстер-класи з виготовлення листівок.

 

        Інноваційні форми роботи

  Для того, щоб бібліотечні послуги  відповідали потребам сьогодення, необхідно значну увагу приділяти впровадженню нових форм роботи.  

   На базі ПБ с. Вельбівне  діяв новий проект «Безпечне місто. Наметове містечко» Острозької районної бібліотеки, що здійснювався за підтримки Рівненського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, який спрямований на формування стійких навичок безпечної поведінки дітей та підлітків у повсякденні та в екстремальних ситуаціях.

 

   Було створено наметове містечко, дитячий табір з денною формою перебування. На відкриття завітала начальник відділу культури та туризму та голова сільської ради.

  Кожного дня для дітей проводилися заходи превентивного напрямку.

  Що означає слово «насильство»? Як спілкуватися із друзями, щоб не ображати один одного? Це та багато іншого з’ясовували під час тренінгу «Життя без насильства» з тренеркою Центру підтримки громадських ініціатив «Чайка» Оксана Салівончик.


 

    На зустріч до дітей завітали кінологи, які розповіли, як правильно себе поводити під час зустрічі із безпритульними собаками, що потрібно робити у випадку нападу собак та як не провокувати незнайомих пухнастиків та продемонстрували, що вмію поліцейські собаки.

 

  Юні мешканці міста організували флешмоб на підтримку чотирилапих друзів.


  Також, до дітей Безмпечного міста, завітали працівники Острозького міськрайонного сектору головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Рівненській області  аби розповісти як правильно поводитися в екстремальних ситуаціях. Вони продемонстрували дітлахам спеціальних захисний одяг, ознайомили із специфікою роботи пожежної машини та виміряли рівень радіації.


  Як оборонятися від нападу осіб, що загрожують нашому життю чи здоров'ю розповіли і показали дітям працівники Острозький відділ поліції ГУНП, провівши майстер-клас із рукопашного бою. Вони ознайомили присутніх із зброєю, яка використовується при затриманні злочинців та засобами захисту.

  На закриття табору в Безпечному місті зібралися мешканці та гості, партнери та друзі, люди, які доклали багато зусиль для того, щоб місто мало змогу розвиватися та процвітати.

  З вітальним словом звернулися до дітей: заступник голови Острозька районна державна адміністрація Рівненської області Іван Сопіга, заступник голови Острозької районної ради Надія Демянчук, головний спеціаліст відділу культури і туризму Інна Журик, начальник Острозький відділ поліції ГУНП Едуард Холод, заступник начальника Острозького відділу поліції Тетяна Гульчук та секретар Вельбівненської сільської ради Катерина Муштук. За сприяння в реалізації бібліотечних проектів, спрямованих на розвиток дитячої творчості та створення безпечного дитячого середовища партнери отримали Відзнаку «Почесний мешканець Безпечного міста».

 

          Діяльність, спрямована на допомогу навчально-виховному процесу

  Особлива увага бібліотек системи спрямована на допомогу навчально-виховному процесу.     

  В усіх бібліотеках системи наявні тематичні папки, такі як: «На допомогу вчителю» - Грозів, «Сценарії шкільних та бібліотечних заходів» - Новородчиці, «Історія України» - Вілія  та ін. В бібліотеках сіл Грем’яче, Плоске, Розваж та Кутянка наявні такі папки і в електронному варіанті.

  Корисний матеріал на допомогу школярам та освітянам висвітлюється за допомогою веб - сторінки Острозької ЦСПШБ та соціальних мереж.

  До Дня Знань, в усіх бібліотеках району було оформлено книжкові виставки: «Країна знань»  - Білашів, «Малий розумник» - Милятин, «Загадкові знаки» - Мощаниця та ін.  

  До ювілеїв письменників в бібліотеках системи проводилось ряд масових заходів, оформлялись книжкові виставки, тематичні полички.

          

          На сьогодні розширюється діяльність бібліотек не тільки як інформаційних, освітніх центрів, але й закладів з формування і розвитку особистості з використанням різних форм та засобів соціалізації людини, розкриття їх духовно-творчого потенціалу.

           В Острозькій Централізованій системі публічно-шкільних бібліотек Міністерства культури і мистецтв:

Всього бібліотек системи – 26, в тому числі:

               ЦРБ – 1

               Бібліотек філіалів – 25

 

Всього фонд Острозької ЦСПШБ на 1.01.2019 року становить – 342487 прим.

фонд ЦРБ – 31055 прим.

фонд ПШБ – 311432 прим.

в т.ч. підручники – 52053 прим.

в т. ч. дитяча – 87322 прим.

 

Надійшло книг у 2018 році:

•        назв –  1433

•        примірників (всього) –  5005  

з них на публічно-шкільні бібліотеки:

•        назв –  951

•        примірників (всього) – 4396

 

Всього вибуло по ЦСПШБ – 14181 прим.

                               ЦРБ – 0 прим.

                               ПШБ – 14181 прим.

за причинами: зношеність  –  14181 прим.

                          інші      –   0 прим.

                             

 

 

OSTROG